Reçine

Reçine

Sert özelliğe sahip suların yumuşatılması için kullanılan reçine, su arıtma sistemleri için önemli bir yere sahip maddeler arasında yer alıyor. Gerekli filtrasyon işlemleri ile yumuşatılması gereken suyun ham halde kullanılması hem insan sağlığı hem de cihazların verimliliği için önerilmeyen bir durumdur.

Suyun iyonik değişimi olarak adlandırılan reçine karıştırılması, içeriğindeki sodyum iyonu ile değişimin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Günümüz teknolojileri ile faydalı bir boyut kazanmaya devam eden su arıtma sistemleri, doğal minerallerle filtreleme sistemlerinin kullanım süresi uzamakta ve performans katsayıları da artmaktadır.

Reçine Neden Kullanılır?

Klor oranı yüksek olduğu için sert ve kireçli yapıda olan sular kaliteli suyun varlığından söz edememeye neden olmaktadır. İçimi keyifli yumuşak suların yanı sıra su ile temas eden makinelerinde kullanım ömürlerini uzatmak için reçine mineralinden yararlanılıyor.

Evsel ve endüstriyel su arıtma sistemlerinde rahatlıkla kullanılan reçine filtreler, suyun klordan arıtılması için süzgeç görevi gören katmanları sayesinde suyun ideal değerlerine ulaşması mümkün oluyor.

Düzenli olarak reçine mineralinin kullanılması ya da filtrelerin değiştirilmesi hem suyun kalitesi hem de cihazların dayanıklılığı için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Reçine Kullanım Alanları

Şebeke sularının içilebilir kıvama gelmesini sağlayan reçine minerali birçok sanayi kuruluşunun da işlerini kolaylaştıran bir mineral özelliği taşıyor. Türlerine göre birbirinden ayrılan reçineler, tek kullanımlık ya da yıkanabilir özellikte olmak koşuluyla birçok alanda kullanılıyor. Suyun içeriğinde bulunan magnezyum ve klor gibi maddelerin uzaklaştırılması için reçine minerali tercih ediliyor.

Reçine kullanım alanları şunlardır;

  • Endüstriyel su arıtma sistemlerinde,
  • İlaç sanayiinde,
  • Kimya sanayiinde,
  • Tekstil endüstrisinde ve
  • Gıda endüstrilerinde kullanılmaktadır.

 

Reçine Kullanmanın Avantajları

Yüksek kapasitede su arıtma ihtiyacı olanlar için patik ve ekonomik çözümler kullanıcı dostu yöntemler olarak sıkça kullanılıyor. Bu yöntemlerden biri olan reçine suyun hızlı ve etkili şekilde iyon değiştirme işleminin gerçekleştirilmesine katkı sağlıyor. Sarı renkli ve gözenekli yapısı sudaki klorun reçine tarafından tutularak suyun dezenfektasyonunu gerçekleştirmektedir.

Reçine kullanmanın önemli avantajları arasında düşük bütçe gerektiriyor olması yer alıyor. Yüksek maliyetli filtrasyon sistemleri yerine, aynı işleve sahip mineral ile suyu arındırmak ve zararsız hale getirmek söz konusu olmaktadır.

Reçine Fiyatları

Endüstriyel alanda kullanılan su arıtma cihazları, kullanım amaçları doğrultusunda daha kapsamlı mekanizma ve ekipmana ihtiyaç duymaktadır. Tekrar tekrar yıkanarak kullanıma uygun hale gelen reçine filtreler uzun ömürlü ve fonksiyonel olmasından dolayı oldukça bütçe dostudur.

Bir kere alınan reçine yıllarca yararlı şekilde kullanmak mümkündür. Farklı firma ve markalara ait reçine minerali fiyatları da farklılık göstermektedir. Önce kaliteli ürün araştırması yaparak karar verilmelidir.

En geç 3-4 yıl kullanım ömrüne sahip reçine filtrelerin değiştirilmemesi haline suyun sertliğini almakta yetersiz kalan filtreler sağlıksız su kullanımını kaçınılmaz hale getirebilir.

Reçine Ne İşe Yarar?

Filtrasyon sistemleri su arıtma cihazlarının temel parçalarından biri niteliğini taşırken, filtreler özelliklerine göre suyun istenilen şekilde arıtılmasını sağlıyor.

Evlerde güvenle kullanılan su arıtma teknolojilerinde reçine filtreleri suyun yumuşaması için gerekli desteği veriyor. Bu sayede musluktan akan suyu gönül rahatlığı ile tüketmek mümkün hale geliyor. Sağlıksız şebeke sularının evlerde ve üretim sektörlerinde kullanılması sağlık açısından oldukça risklidir.

Yaşam döngüsü için önemli bir yere sahip olan suyun kaliteli olanıyla tanışmak kaliteli filtrasyon sistemleri ile gerçekleşmektedir.Ara

×