Filtrasyon Sistemleri

Filtrasyon Sistemleri

Su içerisinde bulunan askıda katı maddelerin arıtılması için filtrasyon sistemleri hassas arıtma işlemini gerçekleştirmektedir. Çeşitleri ile birlikte kullanım amacına uygun hale gelen sistem, sudaki organik ve inorganik maddelerden temizlenmesini sağlamaktadır.

Su arıtma cihazları endüstriyel alanların kullanımda birçok donanıma sahip teknolojilerden oluşmaktadır. Suyun filtrelenmesini sağlamasının yanı sıra diğer mekanizmalar içinde koruyucu nitelikte olması bu sistemlerin önemini bir kez daha artırmaktadır.

Filtrasyon Sistemleri Nedir?

Suyun zararlı bakterilerden ve partiküllerden süzülmesi için geliştirilmiş olan filtrasyon sistemleri, insan hayatı için önemli olan suyun kaliteli olmasına katkı sağlamaktadır.

Suda çözünmesi mümkün olmayan katı maddelerin arıtılmasında önemli rol oynadığı için kullanım yaygınlığı oldukça fazladır. Suya verilen yüksek basınç aracılığı ile suyun tertemiz olması ve sağlıklı içme suyu olarak kullanılması söz konusudur.

Gözle görülür şekilde sulardaki bulanıklık ve kum gibi etkenler kaliteli içme ve kullanma suyundan söz edilememesine neden olmaktadır. Kalıcı bir çözüm arayışı içinde olanlar için filtrasyon sistemi, ekonomik ve fonksiyonel oluşu ile kullanıcı dostu bir deneyim yaşatmaktadır.

Filtrasyon Sistemi Çeşitleri

Suyun özelliği doğrultusunda kullanılan filtrasyon sistemi arıtma işleminin daha verimli ve yüksek performansta olmasını sağlıyor. Bu nedenle ihtiyaca yönelik sistemin kurulması endüstriyel ya da bireysel kullanıcı olarak kaliteli suyun ulaşılabilir olmasını sağlar.

Kum filtresi bu alanda en sık kullanım alanına sahip ve önemli çeşitlerden biridir. Suyun pürüzsüz ve steril hale gelmesini sağlayan kum filtresi, Quartz ve antrasit mineralleri ile çevrilmiş olan filtreleme sisteminden geçerek berrak suyun elde edilmesini sağlar.

Aktif karbon filtrasyon sistemleri ise, suyun renginin değişmesine ve kokusunun rahatsız edici boyut kazanmasına neden olan atık ve maddelerden arıtılmasını sağlıyor.

Tam otomatik mekanizmaya sahip olmasından dolayı insan gücüne gerek kalmayan sistemler arasında yer alıyor. Su arıtma cihazlarının bir bütün olarak verimli çalışmasına katkısı büyük olduğu için endüstriyel su arıtımında sıkça yararlanılmaktadır.

Demir filtrasyon sistemleri ise suda çözünmüş vaziyette bulunan maddelerin arındırılması amacıyla kullanılır. Su içeriğindeki demir ve mangan moleküllerinin artması su kullanımının mevcut olduğu tesisat ve cihazlarda çeşitli arızaları beraberinde getirmektedir. Bu tür problemleri önlemek ve suyun ideal rengini muhafaza etmek için demir filtrasyon sistemleri tercih edilmektedir.

Aktif Karbon Filtrasyon Sistemleri

Kullanım suları içerisinde dış etkenlere bağlı olarak kimyasal ve çeşitli maddeler suyun renginde ve kokusunda değişikliğe neden olmaktadır. Bu durum ise özellikle içme suyunun sağlıksız ve kalitesiz olmasına yol açmaktadır.

Aktif karbon filtrasyon sistemleri sudaki klorun ve ayrıştırılmasında fiziki arıtma özelliği taşıyor. Çok sayıda gözeneklerden oluşan aktif karbon filtre çok sayıdaki organik ve kimyasal maddenin sudan uzaklaştırılmasını sağlar.

Sık sık değiştirilmesi gereken karbon filtreler, değiştirilmediği takdirde bakteri üremesi için uygun zemin oluşturabilir. En geç 2 yıl içerisinde değiştirilmesi önerilen filtreler için yıkanıp tekrardan kullanıma sunulması da ekonomik alternatifler arasında yer alıyor.

Kum Filtrasyon Sistemleri

Alkali su sağlıklı su temini için dikkat edilmesi gereken en önemli kriterler arasında yer alıyor. Kum filtrasyon sistemleri de sudaki kum ve çeşitli atık parçacıkların temizlenmesi için tercih edilen bir sistemdir.

Ekonomik ve kullanım kolaylığı sağlaması nedeniyle çok sık tercih edilme özelliğine sahiptir. Kimyasal maddeye gerek duymadan suyun temizlenebilmesi için düşük bütçeli ve ideal bir sistemdir.

Çeşitli kumlardan tasarlanmış olan filtrasyon sistemi aracılığı ile en ufak kum taneciklerinin bile sudan ayrıştırılması mümkündür.

Çoklu Kartuş Filtrasyon Sistemleri

Çoklu kartuş filtreleme sistemine sahip olan su arıtıcılar, suda bulunan tüm klor, kum ve atık maddelerin kartuşlara tutunarak arıtılmasını sağlıyor. Kullan at özelliğe sahip olan kartuşlar pratik ve verimli bir kullanım imkânı vermektedir.

Endüstriyel içme suyu için kullanıma uygun olan filtreler, suyun koku ve tat bakımından berrak ve kaliteli özelliğe kavuşmasını sağlıyor.

Torba Filtrasyon Sistemleri

Su başta olmak üzere tüm sıvı maddelerin arıtılması işlemini gerçekleştiren torba filtrasyon sistemleri, PVC ya da paslanmaz çelikten üretilerek kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Adından da anlaşılacağı üzere torba şeklinde tasarlanmış olan filtreler, sudaki tüm kum ve zararlı kimyasalların torba içerisinde birikmesi ile arıtılmasını sağlıyor.

Yıkanabilir özellikte olan torbalar tekrar tekrar kullanıma imkân vermektedir. Ancak suyun özellikleri doğrultusunda kullanım ömrünü tamamlamış olan torba filtrelerin düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Filtrasyon Sistemi Kullanım Alanları

Su arıtıcısına ihtiyaç duyulan bireysel ya da sektörel alanlarda filtrasyon sistemlerine mutlak ihtiyaç vardır. Suyun tek başına pek çok zararlı madde içermesi, özellikle içme suyu başta olmak üzere arıtılmadan kullanılamamasına neden olmaktadır.

Kaliteli su özelliklerine dair uzmanlar tarafından verilen tüm ölçütlerin yerini bulmasını sağlayan su arıtma cihazları, sahip oldukları filtreleme sistemleri ile suyun çeşitli özelliklerde arıtılmasını sağlıyor.

Buna göre filtrasyon sistemlerinin kullanım alanlarının bazıları şu şekildedir:

  • Deniz suyu arıtımında,
  • Kuyu suyu arıtılmasında
  • İçme suyu arıtılmasında,
  • Gıda ve kaplamacılık sektörlerinde,
  • Atık su tesislerinde,
  • Endüstriyel çalışma alanlarında kullanılmaktadır.

 

Filtrasyon Sistemi Nasıl Çalışır?

Filtrasyon sistemlerini kullanmadaki temel amaç, su içerisinde bulunan kum, lor, partikül ve organik maddelerin ayrıştırılması içindir. Suya uygulanan basınç ile suyun berrak ve yumuşak bir özellikte olması sağlanırken, aşama aşama bulunan filtreleme sistemlerinin her birinin farklı bir faydası bulunmaktadır.

Suyun fiziki olarak arıtılmasını sağlayan filtrasyon sistemleri, günümüz kullanım suları için önemli bir yere sahiptir. Hiçbir arıtıcı işlem görmeden kullanılan suların endüstriyel olarak insan sağlığına ve mekanizmalara pek çok zararı bulunuyor. Yüksek performans sağlayan filtrasyon sistemleri için mutlaka kaliteli ve güvenilir firmalar tercih edilmelidir.

Sizlere daha detaylı hizmet ve fiyat bilgisi verebilmemiz adına 0216 661 00 77 – 0532 558 63 09 numaralı hatlarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.Ara

×