Ters Ozmoz Sistemleri

Ters Ozmoz Sistemleri

Ters ozmoz sistemleri kullanılarak suyu daha berrak ve arındırma işlemleri 1980’lerin başında ticari olarak kullanılabilir hale gelmiştir. Teknoloji o dönemlerde devamlı olarak 500 ppm TDS’den daha düşük bir kalite elde etmek için Ters ozmoz sistemleri kullanan 2 geçiş gerekmekteydi.

Ters ozmos ya da RO, yarı geçirgen veya seçici bir filtreden suyu zorlayarak iyonları ve büyük molekülleri diğer taraftan uzaklaştırarak tuzdan arındırır. Seçici zarlar, diğerlerini bloke ederken yalnızca belirli moleküllerin geçmesine izin verir.

Membranın bir tarafında daha derin çözünen molekül konsantrasyonu meydana gelir, bu da diğer tarafta sığ konsantrasyonu mümkün kılar. Bunun nedeni, suyun zardan geçebilmesidir.

Ters Ozmoz Sistemi Nedir?

Ters ozmos hakkında bilgi edinmeden önce düzenli ozmos ve difüzyonun nasıl çalıştığını anlamak yararlıdır. Her iki işlem de molekülleri yüksek konsantrasyonlu alanlardan düşük konsantrasyonlu alanlara taşır. Ozmos, suyun geçirgen bir zardan hareketini içerir.

Difüzyon olarak da adlandırılır, çünkü su moleküllerinin hareketi, yalnızca kısmen geçmelerine izin veren bir zar üzerinde gerçekleşir. Bu, bakteri veya glikoz gibi daha büyük moleküllerin geçmesine izin verir, ancak CA2+ veya Cl- gibi kavramların geçmesine izin vermez.

Ters ozmoz (RO) çözünmüş tuzlara benzer daha büyük molekülleri veya bakterileri safsızlıkları kabul etmezken saf suyu geçirecek kadar küçük gözenekli yarı geçirgen olan ince bir zar kullanılan özel filtrasyon türü olarak bilinmektedir.

Genellikle ters ozmoz sistemleri endüstriyel kazanlar, yiyecek ve içecek işleme, kozmetik, ilaç üretimi ve su arındırma gibi daha birçok uygulamada yüksek oranda saflaştırılmış su üretmek amacıyla kullanılmaktadır.

Ters Ozmoz Su Arıtma

Ters ozmoz teknolojisi su arıtma sistemleri arasında en yaygın olarak yöntemler arasında bulunmaktadır. Su moleküllerinin geçmesine izin veren bir zar düşünün, ancak zarın dışında kalandan daha az su içinden geçer. Bir tarafında daha konsantre tuz çözeltisi ve diğer tarafında daha az konsantre tatlı su çözeltisi bulunan sonsuz yarı gözenekli bir zar hayal edin.

Ters ozmoz, su bu zardan yüksek tuz konsantrasyonundan düşük tuz konsantrasyonuna doğru hareket ettiğinde meydana gelir. Su moleküllerini normal ozmotik basınca sahip diğer taraftan dışarı itmek için konsantre çözelti ile bir zarın tarafına basınç uygulanır. Bu suyun zardan geçeceği ve konsantre çözelti ile seyreltileceği anlamına gelir.

Orbis arıtma firması olarak Ters ozmoz su arıtma sistemleri kurulumlarını profesyonel ekiplerimiz tarafından kaliteli sonuçlar elde ederek yapmaktayız. Müşterilerimizin memnuniyetini esas alan çalışmalarımız ile projelerimizi güçlendiriyoruz. Son teknoloji ekipmanlar ve kaliteli malzemeler seçilerek Ters ozmoz su arıtma sistemleri daha verimli ve sağlıklı çalışmaktadır.

Ters Ozmos Filtre Çeşitleri

Ters ozmoz sistemleri, suyun geçişini düzenleyen farklı büyüklükte gözeneklere sahiptir. En iyi performans için ortalamadan daha küçük bir gözenek boyutu seçin. Ters ozmoz, suyu geniş açıklıkları veya gözenekli alanları olan bir elekten süzmeye çalışmak gibidir.

Bunu yapmak için küçük delikli bir kâğıt havluya su dökmelisiniz. Bununla beraber, ters ozmoz, geleneksel membran filtrasyonundan farklı düzeydedir. Bu süreçte su, basınç ve debiden etkilenerek sistemden geçer.

Ters ozmoz filtre çeşitleri birçok alanda suyun daha berrak ve arındırılmış şekilde üretim için önem arz etmektedir. Örnek verecek olursak; temiz içme suyu üretiminde ters ozmoz filtreleri kullanılırken aynı zamanda serum gibi ilaç yapmak içinde temiz su üretmek içinde kullanılmaktadır.

Ters ozmoz filtreleri günlük kullanımda olmadığını düşünürsek kullanılan su hem sağlığımız hem de çevre için zararları bulunmaktadır. Su arıtılmadığında metal gibi tehlikeli kimyasallar tüketilmektedir.

Ters Ozmoz Filtre Çeşitleri;

 • Tuzdan Arındırma Sistemi
 • Acı Su Sistemi
 • Su Arıtma Tesisleri

Orbis arıtma sistemleri firması olarak Ters ozmoz filtre çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Ters Ozmos Suyu Kullanım Alanları

Ters ozmoz, ticari su filtrasyonu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ters ozmoz sadece suyu arındırmakla kalmaz, aynı zamanda metalleri, organik kirleticileri ve patojenleri de filtreleme özelliğine sahiptir. Bazı zamanlarda ters ozmoz, su safsızlıklarının istenmediği sıvıları arıtmak için kullanılır.

Endüstriyel su arıtma sistemleri arasında en yaygın olarak kullanılan Ters Ozmoz teknolojisi kullanım alanları oldukça geniştir. Bu alanları aşağıda maddeler halinde belirttik.

 • Eczacılık,
 • Gıda sektörü,
 • Besi suyu hazırlama alanında,
 • İçme suyu üretimi,
 • Tıp alanında ve
 • Kaplamacılık sektörlerinde kullanılmaktadır.

 

Ters Osmoz Sisteminin Avantajları

Ters ozmoz filtrasyonunun sonraki aşamalarından geçtikten sonra su arıtılır ve toz, kum gibi yabancı maddelerden ayrıştırılır. Bu su daha sonra suyu bir membran filtreden geçirmek için yüksek basıncın kullanıldığı “Ters Karbon Filtrelerinden” geçer.

Bu teknolojinin kullanılmasıyla, inorganik mikropartiküller, ağır metaller ve bazı küçük inorganik moleküller uzaklaştırılarak daha temiz su elde edilir.

 • Kolay kurulumu ve kullanımı
 • Modüler tasarımı
 • Tehlikeli kimyasallar gerektirmemesi
 • Su ve kanalizasyon kullanım maliyetlerini azaltması
 • Enerji tasarruflu olması
 • Mevcut membran filtreleme sistemi veya iyon değiştirme sistemi ile entegre edilebilirliği

 

Ters Ozmos Sistemi Nasıl Çalışır?

Ters Osmoz hızla gelişen bir su arıtma teknolojisidir. Sadece elektron mikroskobu ile görülebilen küçük deliklere sahip bir zardan yüksek basınçlı su geçirmeyi içerir.

Bu proses suyunun safsızlıkları yakalayan doğal filtreleme sistemlerinden geçmesini tersine çevirir. Ters Ozmoz Su Arıtma Cihazı, iş yerinizden en kaliteli içme suyunu sağlamak için karbon filtrasyon teknolojisini ve en gelişmiş ters ozmoz arıtmasını kullanır.

Ters Ozmoz Çalışma Şekilleri;

 • Reverse osmosis, suyu ince bir zardan geçirmesi için basın kullanan ve aynı zamanda safsızlıkları sudan ayıran su arıtma teknolojidir.
 • Doğada bulunan ozmoz prensibiyle bitkiler, su ve besinleri topraktan emmek için kullanırlar. Bu sayede insanlar ve diğer hayvanlarda böbrekler kandaki suyu emmek için ozmoz kullanırlar.

Ters Ozmos Sistemi Fiyatları

Ters ozmos sitemi fiyatları kullanım alanı ve çeşitlerine göre farklılık gösterirken yapılacak uygulamanın kalitesi de oldukça önemlidir. Fiyatlar günümüzde birçok unsura bağlı olarak farklılık gösterebilir. Siz de en uygun fiyatları ve daha detaylı hizmet verebilmemiz adına 0216 661 00 77 – 0532 558 63 09 numaralı hatlarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.Ara

×