Su Yumuşatma Sistemleri

Su Yumuşatma Sistemleri

Su yumuşatma sistemleri teknolojisi ülkemizde mevcut suların içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve magnezyum iyonları suyun yapısında kireçlenme oluşturarak sertleşmesini önlemektedir. Doğrudan kullanıldığı takdirde bu suların sağlığı olumsuz yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Endüstriyel alanlarda da birçok problem yaşanmasına neden olmuştur.

Kireçli suların içme suyu olarak kullanılması gibi durumlarda vücudumuzun kirecin olumsuz etkilerine maruz kalacağını belirtmek isteriz. Özellikle ısıtıcı cihazlarda, çamaşır makinası, bulaşık makinası ve ütülerde kullanılması gibi durumlarda da cihazlarda hasara yol açmaktadır. Su yumuşatma sistemleri endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sanayi endüstrisi su yumuşatma sistemleri işletmelere birçok avantaj sağlamaktadır. Yıllar boyunca birçok endüstri tarafından kullanılırlar ve bunları kullanmak için ek ücret ödemezler. Bu sistemler profesyoneller tarafından tercih edilir ve kullanımı kolaydır. Sert suya sahip endüstriyel alanlarda ucuz su yumuşatma sistemleri gereklidir. Bu nedenle, bu sistemler yüksek dayanıklılığa sahiptir ve tek kullanımla uzun yıllar dayanır.

Su Yumuşatma Sistemleri Nedir?

Su yumuşatma sistemleri endüstriyel alanlarda birçok firmanın kullanıp ihtiyaç duyduğu cihazlardan birisidir. Su yumuşatma sistemleri ayrıca çok farklı sektörlerde farklı nedenlerden ötürü de kullanılmaktadır. Kullanım alanları genellikle gıda sektöründen tekstil sektörüne kadar uzanmaktadır. Su yumuşatma sistemlerinin kullanım amacı ise firmaların suyun sertliğinden kurtulup suyu yumuşatmak istemeleridir. Bu uygulamalar birkaç işlemden sonra su yumuşatma cihazları kullanılarak yapılmaktadır. Firmamız su yumuşatma sistemlerini profesyonel ekiplerimiz tarafından kaliteli sonuçlar elde ederek itina ile kurmaktadır.

Su yumuşatma sistemleri endüstriyel alanlarda kazan, boru ve tesisatlar da kireçlenen sularda çalışan makinaların zamanla performansının düşmesini engellemektedir. Bu durum maliyet ve  iş gücüne doğrudan etki etmektedir. Bu nedenle çoğu firma su yumuşatma sistemleri kullanmak için başvurularda bulunurlar.

Kalsiyum ve magnezyum iyonlarının neden olduğu sertlik, su yumuşatma aletleri kullanılarak giderilebilir. Bu iyon değiştirme makineleri, iyonları sudan ayırmak için kimyasal İyon değişim prensibini kullanır. İyon değiştirme işleminde filtre malzemesi olarak kullanılan sentetik reçineler bulunur. Bu işlem sırasında içinde kalsiyum ve magnezyum iyonları bulunan su reçine yatağından geçerek sertleşmesine neden olur. Bu, sudaki Ca ve Mg iyonlarının yer değiştirmesi nedeniyle yumuşama sürecine giren sodyum bazlı katyonik reçineden kaynaklanır.

Su Yumuşatma Sistemi Kullanım Alanları

Zamanla reçine yatağından geçen sert su, suyun içerdiği mineraller sayesinde yavaş yavaş reçine yatağını oluşturur. Su yumuşatma işlemi bitene kadar reçine taneleri sert su mineralleri ile kaplanmalıdır.

Bu gerçekleştiğinde, kalan tüm sertlik iyonları reçineden uzaklaştırılmalı ve sodyum iyonları ile yeniden oluşturulmalıdır. Bunu yapmak reçineyi orijinal sertliğine geri döndürebilir. Sudaki kalsiyum ve magnezyum, rejenerasyon adı verilen bir işlem sırasında yabani ot reçinesinin kendisine bağlanmasına yardımcı olur. Kullanım alanları;

 • Endüstriyel Suların Arıtım Aşamalarında
 • Villalar, Apartmanlar, Okullar
 • Hastaneler
 • Restoranlar
 • Buz Makineleri
 • Çamaşırhaneler
 • Laboratuarlar
 • Araba Yıkama Tesisleri
 • Çay, Kahve
 • Cola Makineleri
 • Boiler, buhar kazanı

 

Su Yumuşatma Sistemi Fiyatı

Fiyatların oluşumu günümüzde kullanım alanı gibi farklı faktörlere bağlı olarak şekillenebilir. Endüstriyel su yumuşatıcılar, sistem tipine göre benzersiz bir çalışma mantığı gerektirir. İletkenliği etkili bir şekilde azaltmak için önce zararlı iyonların suda çözünmesi gerekir. Bu işlem için iki farklı yaklaşım vardır: endüstriyel su yumuşatma veya diğer uygulamalar.

Endüstriyel su yumuşatıcılar, diğer uygulamalara göre daha hızlı sonuç verir. Profesyonel ekipler bu yöntemi uyguladıktan sonra firmaların ek adımlar atmasına gerek kalmaz. Endüstriyel su yumuşatma, diğer sistemlere göre daha az komplikasyon ve engelle birlikte gelir. Bu, onunla çalışanların önemli sorunlar yaşamadan sürmesini kolaylaştırır.

Su yumuşatma sistemleri hakkında detaylı bilgi ve fiyat bilgisi almak için 0216 661 00 77 ve 0532 558 63 09 numaralı hatlarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Su Yumuşatma Yöntemleri

Su yumuşatma süreçlerinde kullanılan birden fazla metot bulunmaktadır. Bu metotlardan en çok bilinen ve uygulananları aşağıda maddeler halinde belittik;

 • İyon Değişim Yöntemi (Ion Exchange)
 • Distilasyon ile Su Yumuşatma
 • Reverse Osmosis ile Su Yumuşatma

Su yumuşatma yöntemleri hakkında detaylı bilgi için firmamızı arayabilirsiniz. Profesyonel su yumuşatma uygulamaları için kaliteli sonuçlar ile tanışın!

Su Yumuşatma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Suda bulunan Kalsiyum ve Magnezyum mineralleri birbirleriyle karıştırıldığında kireç oluşturur. Sertlik mineralleri, kalsiyum ve magnezyum ile karıştırıldığında makinelere ve insan sağlığına zarar verdiği için sudan uzaklaştırılmalıdır.

Sudaki sertliği gidermek için insanlar katyonik minerallerle karıştırılmış bir reçine kullanan sistemler kullanırlar. Her rejenerasyon döngüsünün sonunda, su yumuşatma nedeniyle kaybolan Na iyonlarının yerini tuz alır. Bu, su emici reçinenin yumuşatma kabiliyetini korur. Rejenerasyon sırasında, reçinenin doğal yapısını eski haline getirmek için kalsiyum ve magnezyum su ile yıkanır.

Su yumuşatma sistemlerinde proses ile iyon değişimi yapılır. Kalsiyum ve magnezyum iyonlarını değiştirmek için sert su, sodyum bazlı bir katyonik reçine içerir. Sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonları onu sertleştirir. Ancak su yumuşatıcı eklemek suyun sertliğini azaltır ve tadı da iyileştirir.

Sodyumdan yapılan katyonik reçineler, malzemeye bağlanan magnezyum ve kalsiyum iyonları sayesinde sudaki sertliğin yerini alır. Sertlik bu malzemelerden geçer ancak yerini yeni malzeme alır. Su yumuşatma sisteminde reçine yatağından yeterince sert su geçtiğinde reçine parçacıkları sertlik mineralleri ile kaplanır. Bu sertlik minerallerinin tutulma şansını sona erdirir.

Firmamız üzerinden siz de bu alanda ekonomik fiyatlara hizmet alabilir ve kaliteli bir sistem döngüsünden faydalanma olanaklarına sahip olmak için 0216 661 00 77 – 0532 558 63 09 numaralı hatlarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz..Ara

×