UV Ultraviyole Sistemleri

UV Ultraviyole Sistemleri

Su dezenfeksiyonu için kullanılan herhangi bir kimyasal yöntemden daha etkili bir su arıtma metodu olarak bilinir. UV sistemleri güneş ışığından ilham alır. Bakterileri, virüsleri ve mikroorganizmaları kızılötesi ışığa maruz bırakarak nötralize eder. Aksi takdirde UV ışınları mikroorganizmalara ulaşamaz.

Bu nedenle filtreden önce kum ve karbon filtreleri kullanılmalıdır. UV sistemine kimyasal eklemeden suyu arındırması, ucuz ve etkili olması nedeniyle tercih edilir.

Gövdesi 353 paslanmaz çelikten imal edilmiş olup, filtreniz maksimum 5 bar basınca dayanıklıdır. Lamba ömrü 8500 saattir. Ancak dona dayanıklı değildir. Bu nedenle 1 derecenin altında kullanılmamalıdır. Kontrol panelinde son kullanma tarihi yazılıdır. Bu süre dolduğunda kubbe ışığı değiştirilmelidir.

UV-UV teknolojisi ile su dezenfeksiyonu, dalga boyu 235 nm olan UV-C ışınları kullanılarak gerçekleştirilir. UV ışık ışınları “foto oksidasyon” yoluyla bakteri, virüs ve diğer mikroorganizmaların DNA’sına zarar verir. Bakterilerin, virüslerin vs. üremesi dahil tüm hücresel aktiviteleri DNA’larını yok eder, durdurur ve hücre ölümü meydana gelir. Bu yöntem dezenfeksiyon sağlar.

UV Ultraviyole Sistemleri Ne İşe Yarar?

Araştırmacıların bakterileri sudan arındırmak için kullandıkları sistem aslında oldukça pratik düzeydedir. UV ışığı, grafit karbon nitrür adı verilen bir bileşiğin iki boyutlu tabaka yapısına yansıtıldığında, bir saat içinde 7 litre su yıkanarak temizlenir. Veya günlük yaşam hakkında daha fazla bilgi edinmek için bazı fotonlar bakterilerin suda parçalanmasına yardımcı olabilir.

İklim değişikliğinin neden olduğu çevre ve su kirliliğinin bizleri daha kötü bir geleceğe sürüklediği günümüzde, içme suyunun temizlenmesi ve çevreye zarar vermeden yapılması önemlidir. Geliştirilen yöntem, 50 mm’lik bir su örneğinde 25 dakika içinde E. coli’nin %99,999’unun öldürülmesine izin veriyor. Bu, şu anda kullanılan yöntemlerden 4 kat daha hızlı demektir.

UV dezenfeksiyon işlemi, suya herhangi bir kimyasal veya oksidan ilave edilmeden 254 nm dalga boyunda UV ışığı yayarak virüs, bakteri ve mikroorganizmaların DNA’sının yok edilmesinin sonucudur.

Düşük basınçlı lambalar yardımıyla UV dalgaları üreten dezenfeksiyon sistemi; bakteri, virüs, küf, mantar, alg ve yumurtalarını etkisiz hale getirir. Sonuç olarak, suyun kimyasal ve fiziksel yapısını bozmadan mikrobiyal olarak sağlıklı arıtılmış su elde edilir. THM gibi çevreye ve insan sağlığına zararlı yan ürünleri yoktur.

UV Ultraviyole Sistemleri Önemi Nedir?

UV dezenfeksiyon teknolojisi, 267 nm dalga boyuna sahip UV ışığı kullanılarak elde edilir. Bu ışınlar mikroorganizmalarla temas ettiğinde “foto-oksidasyon” yoluyla DNA’larına zarar verirler.

DNA’dan zarar görmüş bir ruhun üremesi dahil tüm hücresel aktiviteleri durur ve hücre ölümü gerçekleşir. Steril edilecek su ultraviyole cihazında güçlü bir şekilde ultraviyole ışığa maruz kalır ve sudaki mikroorganizmalar etkisiz hale gelir.

UV ünitesi çevre dostudur ve kimyasal kullanmadan dezenfeksiyon sağlar, bu nedenle suyun kimyasını değiştirmez. Dezenfeksiyon süreleri çok hızlıdır, büyük temas tanklarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak kimyasallarla dezenfeksiyon için gereken uzun temas sürelerini sağlar.

UV Ultraviyole Sistemleri Modelleri

Mono serisi UV üniteleri 0,26 m³/saat – 5 m³/saat kapasitelerde ve 30.000 uW/cm2 – 40.000 uW/cm2 ışın yoğunluklarında verimli çalışır. Ham su ve proses özelliklerine göre 304 veya 316 yüksek kalite paslanmaz çelik kollektörler ile üretilmektedir. Sensörlü ve sensörsüz modelleri vardır.

Multi (çoklu) lambalı Ultraviyole (UV) sistemleri 6 m³/saat – 86 m³/saat kapasitelerde ve 30.000 uW/cm2 – 40.000 uW/cm2 ışın yoğunluklarında verimli çalışır. Multi serisi proses ve ham su özelliklerine bağlı olarak 304 veya 316 paslanmaz çelik olarak üretilebilmekle birlikte, ünitelerin daha yüksek debilerde paralel bağlanmasıyla gerekli kapasite elde edilebilir. Sensörlü ve sensörsüz modelleri vardır.

Firmamız üzerinden siz de bu alanda ekonomik fiyatlara hizmet alabilir ve kaliteli bir sistem döngüsünden faydalanma olanaklarına sahip olmak için 0216 661 00 77 – 0532 558 63 09 numaralı hatlarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz..Ara

×